Etkili dijital kampanya stratejisi oluşturmak

Kar amacı güden şirketler gibi büyük bütçelere sahip olmadığımız ve kısıtlı bütçemizi de oldukça hassas bir şekilde harcamamız gerektiği için dijital stratejilerimizi etkili bir biçimde hazırlamak sivil toplum kuruluşları için hayati öneme sahip. 

Daha fazla insana ulaşmak, ulaştığımız insanlardan daha fazla etkileşim elde etmek için dijital kampanya stratejimizi hazırlarken farklı aşamalarda dikkat etmemiz gereken en önemli birkaç başlığı bu yazıda derledim.

Planlama aşaması

Hedefleri belirlemek

Planlama aşamasında yapmamız gereken birçok şey var. Bunlardan ilki bu dijital strateji ışığında ne elde etmek istiyoruz sorusunu sorarak hedefimizi veya hedeflerimizi belirlemek.

Hedefimizi belirlerken hepimizin proje çalışmalarında aşina olduğu gibi SMART hedefler belirlememiz çok önemli. 

Dijital kampanya hedefimiz olabildiğince belirli, ölçülebilir, ulaşılabilir ve bir zaman planına bağlı olmalı. 

Örneğin, bu kampanya neticesinde kurumumuzun bilinirliğini artırmayı hedefliyoruz yerine sosyal medya kanallarımızı kullanarak 100 bin kişiye ulaşmak ve takipçi sayımızı %10 artırmak istiyoruz gibi bir hedef koymak çok daha iyi olacaktır.

Hedef kitlemizi belirlemek

Hedefimizi belirledik şimdi sıra bu kampanya için bu hedeflere hangi hedef kitle vasıtasıyla ulaşacağımızı belirlemekte. Hedef kitlemiz de hedefimiz gibi net ve belirli olursa daha sonraki aşamalarda daha sağlıklı ilerleyebiliriz. Örneğin hedef kitlemizi 18-60 yaş arası insanlar koymak yerine kampanyamızın içeriğine paralel 25-40 yaş arası, büyük şehirlerde yaşayan, sosyal medyayı aktif kullanan insanlar gibi olabildiğince net bir şekilde belirlersek hedef kitlemize nerede nasıl ulaşacağımız da daha kolay bulunabilir. 

Hedef kitlemizi temsil ettiğini düşündüğümüz birkaç detaylı profil çıkarmak bu kişilere nereden nasıl ulaşacağımızı belirlememizde yardımcı olabilir

Öncelikli iletişim kanallarının belirlenmesi

Instagram, Facebook, Twitter, Tiktok, Ekşi Sözlük veya bir haber sitesi. Belirlediğimiz hedef kitle en yoğun hangi dijital kanalı kullanıyor? Bu sorunun cevabı, kampanya süresince kaynaklarımızı en yoğun şekilde kullanacağımız kanalın hangisi veya hangileri olacağını belirleyecek.

İçerik ve reklam planını oluşturmak için öncelikli kanalların belirlenmesi çok önemli. Bu, diğer kanalları kullanmayacağımız anlamına gelmiyor. Sadece hangi kanala daha fazla önem verip özelleştirilmiş içerik gireceğimizi belirlememize yarıyor. Örneğin öncelikli kanalımız Instagram’sa ve kaynak anlamında sıkıntımız varsa Twitter için özel görsel üretmek yerine Instagram’da kullandığımız görseli Twitter’da da kullanabiliriz.

İçerik ve reklam planı 

Bütün içerikler bu aşamada oluşturmamız gerekmiyor ama genel olarak bir takvim oluşturmamız kampanya süresince işimize yarayacaktır. Bu planda ortalama kaç içerik oluşturacağımız, belirli içerik gruplarını ne zaman yayınlayacağımız gibi konuları belirlemek ve basit bir takvim oluşturmamız yeterli.

Reklam için de toplam bütçemizi ve bu bütçeyi hangi kanallarda harcayacağımızı belirlememiz bu aşama için yeterli.

İçerik ve reklam planıyla birlikte dijital kampanya hazırlık aşamamız bitiyor. Aslında işin çoğunu yaptık, sırada planlarımızı hayata geçireceğimiz uygulama aşaması var.

Uygulama aşaması

Mesaj testi

Kampanyamızın lansmanından önce veya lansmana paralel mesaj testi yapmamız daha etkili bir dijital kampanya için çok önemli.

Nasıl?

Kampanya için etkili olabileceğini düşündüğümüz en az üç mesaj seti ve üç hedef kitle belirliyoruz. Buna ek hedef kitlelere bu üç mesajı göstermek için küçük bir reklam bütçesi belirliyoruz.

Bütçe ve hedef kitle kırılımı çizimi

Kampanyada reklam bütçesi yoksa bunu lansman sonrası organik paylaşımlar yaparak da ölçebilirsiniz.

Reklamlarımız tamamlandığında hangi mesajın hangi kitlede daha iyi sonuç verdiğini, hangi mesajların ve/veya hangi kitlelerin etkili olmadığını tespit edebiliriz. Bu şekilde kalan reklam bütçesini daha etkili bir şekilde harcayabilir, veya üreteceğimiz içeriklerin planını mesaj testi sonucuna paralel yapabiliriz.

Kampanyamızın daha fazla insana ulaşması ve daha etkili olması için mesaj testi çok önemli bir araçtır. 

Lansman ve ilk değerlendirme

Kampanyamızın iletişimine başladık. Peki işler istediğimiz gibi gidiyor mu?

Değerlendirmeyi sadece kampanya bittikten sonra değil kampanya devam ederken hatta lansmandan hemen sonra da yapmamız gerekmekte. 

Planlarımız hedeflerimize paralel ilerliyor mu, kampanya sonunda hedefimize ulaşabilecek miyiz sorularının cevabını ilk değerlendirme sonunda elde edeceğiz. İlk değerlendirmeyi kampanya başladıktan birkaç hafta sonraya koymak ve planlarımızı bu değerlendirme sonucunda gözden geçirmek çok önemli.

Benim de dahil olduğum bir projede ilk hafta sonunda bir değerlendirme yapmıştık ve o değerlendirmede dijital sonuçların istediğimiz gibi gitmediğini tespit etmiştik. Bunun nedenlerini araştırırken geliştirdiğimiz siteye gereksiz bir katman eklediğimizi fark ettik ve hızlıca o kısmı çıkardık. 

Site performansı bu değişiklikten sonra birkaç kat yükselmişti. O şekilde devam etseydik başarısız olacak bir kampanyayı ilk değerlendirmeyi etkili bir şekilde yaparak ve hızlı aksiyon alarak başarılı bir kampanyaya dönüştürdük.

Dijital araçları etkili bir biçimde kullanmak hem daha fazla insana ulaşmamızı hem de hedefimiz doğrultusunda daha etkili kampanyalar yürütmemize olanak tanıyor. Dijital stratejinizi geliştirirken bu başlıkları dikkate alabilir, kurum veya kampanya özelinde bu listeye farklı şeyler ekleyebilirsiniz.

Dijital stratejilerinize benimle birlikte göz atmak isterseniz bana iletişim sayfasından ulaşabilirsiniz.