Websitesinizde dönüşümü artırmak için küçük bir ipucu

İmza, bağış, anket katılımı, form doldurulması gibi belirli bir dönüşüm hedefimizin olduğu websitelerinde dönüşüm oranlarını artırmak için yapmamız gereken basit ama etkili bir şey var: Tıklanabilir alanları ortadan kaldırmak!

İncelediğim birçok imza ve bağış sitesinde insanlardan istenilen şey dışında (yasal, zorunlu bağlantılar hariç) tıklanabilir çok fazla alan olduğunu fark ettim. Bu alanlar, websitesine gelen trafiği istenilen aksiyon tamamlanmadan farklı yerlere yönlendirmeye, kısacası sitenin dönüşüm oranını düşürmeye sebep oluyor.

Websitelerimize gelen ve çok kıymetli olan bu ziyaretleri kaybetmeden istediğimiz aksiyonun tamamlanmasını sağlamak çok önemli. Bu yazıda birkaç örnekle neler yapmamız gerektiğine değineceğim.

Ekosfer – #TarihVer imza kampanyası

Ekosfer’in imza kampanyasını incelediğimizde, menü, rapor, video, farklı bir sayfaya bağlantı vs gibi insanların kampanyayı imzalamadan siteden ayrılmasına sebep olacak bir bağlantı göze çarpmıyor. Bu şekilde sitemize gelen insanlar, istediğimiz aksiyon olan imza vermek dışında farklı bir şey yapamıyor.

Greenpeace ve change.org – Destek siteleri

Greenpeace ve change.org’un kaynak geliştirme sitelerinde de destek verme seçeneği dışında herhangi bir tıklanabilir alan bulunmuyor.

Sonuç

Eğer sitenizden bu şekilde belirli bir dönüşüm elde etmek istiyorsanız ve tıklanabilir alanlarınız çoksa, bu şekilde tıklanabilir alan olmayan bir versiyon hazırlayıp dönüşüm oranlarını test etmekte fayda var.

Var olan veya yeni geliştirdiğiniz siteyi benimle değerlendirmek ve performans artırımı için neler yapılabileceğini konuşmak için benimle iletişim sayfası üzerinden iletişime geçebilirsiniz.